• Aldona Orman
  • Edyta Herbuś
  • Przemysław Sadowski

WISIELEC

Karta przedstawia młodego mężczyznę powieszonego za lewą nogę, z rękami za plecami. Charakterystyczną cechą wizerunku przedstawianego na Karcie Wisielca jest to, że twarz powieszonej postaci nie wyraża cierpienia.

Karta Wisielca oznacza zastój, brak działania. Jest symbolem medytacji i rozmyślań, duchową izolacją od świata i skupieniem się na własnym wnętrzu. Czasem bywa kojarzona z człowiekiem rozmyślającym nad własnymi problemami. Wyraz twarzy postaci na karcie pozwala też interpretować ją jako symbol błogości i zadowolenia z ustabilizowanego życia.

Przedstawia człowieka, który przez swoje dotychczasowe działania uwikłał się w sprawy, które postawiły go w sytuacji bez wyjścia. Okoliczności zmusiły go do zaprzestania działań i choć nie jest pewny swojej obecnej sytuacji, musi akceptować to, aby nie pogorszyć swojej doli. Wycofanie takie często jest konieczne i ma na celu przemyślenie swoich uczynków, aby wypracować sobie nowe metody działań w przyszłości. Zdarza się, że jakiś uczynek, występek lub często zaślepienie jakąś sprawą wyzwala lawinę niekorzystnych dla ogółu zdarzeń, a to przynosi kompromitację, posądzenie o zdradę i w efekcie izolowanie od społeczności. Nowy etap w życiu, zbytnia uległość, ostrzeżenie przed podeptaniem pozytywnych uczuć osoby z bliskiego otoczenia.

Karta wisielec na początku układu odgrywa bardzo ważną rolę we wróżbie, ponieważ daje wróżącemu znać, że nadszedł czas na poważne zmiany w jego życiu. Bez względu na to, czy wróżący jest na nie zdecydowany czy nie, karta ta będzie silnie sugerowała pełną zmianę dotychczasowego życia jak i sposobu myślenia. Lekceważąc te sugestię, wróżący naraża się na niepowodzenie i problemy. Dotyczy to zwłaszcza sposobu podejścia do spraw finansowych, rodzinnych lub towarzyskich. W tej pozycji sugeruje głęboką analizę wszystkiego i aktualną decyzję odsunięcia od siebie złych nawyków czy negatywnych przyjaciół. Zmiana stosunku do spraw materialnych. Pieniądze zawsze były, są i będą ważne w życiu ludzkim, ale nie najważniejsze. Zdrowie radość, i zadowolenie z życia jest ważniejsze. Nadszedł czas, żeby zadowolenie i satysfakcja osobista wzięła górę nad materialną stroną życia.

Pośrodku układu, będzie oznaczała zakończenie kłopotów lub negatywnego związku z kimś bliskim. Mimo to, że wróżący nie będzie jeszcze gotowy, aby ten związek został zerwany lub będzie się w jakiś sposób obawiał jego zakończenia, Wisielec będzie sugerował szybką decyzję w celu usunięcia tego związku z życia wróżącego. Lęk przed samotnością i problemami będzie trwała krótko, lekcja odebrana z niego zostanie na całe życie. Nowy i pozytywny związek czeka wróżącego w niedługiej przyszłości.

Na końcu układu,zawiadamia o nadejściu nieprzyjemnych, nawet bardzo kłopotliwych niespodzianek w krótkim czasie. Jej zadaniem jednak nie jest tylko informacja, ale także właściwe przygotowanie wróżącego do reakcji na nią. To, co w pierwszej chwili będzie wyglądało na omen, mówi karta Wisielec. Przykładem takiego układu może być sytuacja kiedy karta ta będzie sugerowała zwolnienie z pracy; oczywiście pierwszą reakcją jest złość, a następnie przychodzi strach przed przyszłością - gdzie ja znajdę nową pracę? Czy zarobki będą niższe? A co z ubezpieczeniem? To są pytania które będą gnębiły wróżącego. Tymczasem wisielec będzie informował o nowej i to dużo lepszej pracy niż poprzednia. ,,niema tego złego, co by na dobre nie wyszło"; są to słowa wisielca w tym położeniu.

W pozycji odwrotnej, będzie oznaczała upór, niechęć do zmian, lęk przed zmianą, niepotrzebne poświęcenie, pyszałkowatość, strach przed nowością, strach przed życiem, brak wiary we własne możliwości. Wróżący pragnie zmiany, poprawy, ale boi się zaryzykować. Pokazuje, że nadszedł czas na zmiany, mimo to że będzie krótki czas przykrości i problemów. Ostrzega przed niepotrzebnym poświęceniem. Łatwiej jest zaakceptować ciężką sytuację niż ryzykować zmianę. Nadszedł czas będzie mówił wisielec, żeby zakończyć przebijanie głową muru. Nadszedł czas aby poszukać i zaakceptować ten kłopot, i szukać pomocnych rąk w celu usunięcia go z życia.

logowanie-rejestracja