STANISŁAW

To stare słowiańskie miano prawdopodobnie wyrażało życzenie, by człowiek, który je nosi, stał się sławny. Być może oznaczało również kogoś sławnego z bogactwa, rodu, posiadanego domu. Od wieków należy do najpopularniejszych imion; nie ma takiego okresu w dziejach, kiedy nadawano by je rzadziej.

Stanisław ciągle myśli za innych, organizuje coś dla nich, buduje, gromadzi, załatwia i nie może zrozumieć, dlaczego nikt nie rzuca mu się z wdzięczności na szyję, za to wszyscy mają do niego pretensje za wtrącanie się w ich sprawy. Nie liczy się ze zdaniem znajomych. Zawsze „wie lepiej". Jeżeli jego obawy faktycznie się potwierdzą, osoba, która podjęła decyzję niezgodną z jego radami, będzie biedna. Stanisław wypomni jej ten błąd nawet po kilkunastu latach. Jeśli zaś okaże się, że to on nie miał racji, nawet tego nie zauważy.

Lubi rozkazywać i doradzać, natomiast sam nie znosi cudzych pouczeń. Wcześnie zakłada rodzinę, bo musi się kimś opiekować. Bez tego jego życie nie ma sensu. Kiedy dzieci dorosną, cierpi na syndrom opuszczonego gniazda. Wtedy opuszcza żonę i zakłada nową rodzinę.

Stanisławowie mają swoje zdanie na różne sprawy, są niezależni i nie ufają ślepo autorytetom. Sami decydują o sobie; wolą sami rządzić niż słuchać innych. Ale z drugiej strony liczbą tego imienia jest dziewiątka, czyli kierują się w życiu nie tyle osobistym, egoistycznym interesem, co ogólnymi zasadami i względem na wspólne dobro. Myślą raczej o przyszłości niż o teraźniejszości, a sprawy duchowe są dla nich ważniejsze niż materialna konieczność. Dziewiątka oznacza bowiem także szerokie horyzonty i rozległe zainteresowania. Jeżeli nadamy synkowi imię Stanisław, możemy być pewni,że będzie kontynuował stare polskie i zarazem wady. Będzie samodzielny i zaradny, ale niechętnie będzie słuchał rozkazów. Różne prawdy głoszone przez innych musi sprawdzić po swojemu. Miła będzie mu sława i rozgłos, choć może nie mieć ochoty na zbyt mrówczą pracę. Bardziej będzie polegał na swojej błyskotliwości niż na głębokiej wiedzy. I chętnie będzie zabierał głos przy konferencyjnym stole.

Opis w/g Tarota: Stanisław od dziecka jest miłośnikiem przyrody. Lubi odpoczywać na jej łonie. Wybiera studia zgodne ze swoimi zainteresowaniami, a później realizuje się zawodowo. Stara się być obrońcą przyrody, sprzeciwia się jej bezmyślnemu niszczeniu. Potrafi oczarować każdą kobietę. Żeni się z wielkiej miłości.

Droga życiwa w/g Tarota: Stanisław, znakomity organizator, powinien poprowadzić własną firmę, najlepiej handlową.

Cesarzowa Mag - przewodnie karty Tarota

Jowisz - sprzyjające imieniu ciało niebieskie

zielony - przyjazny dla imienia kolor

karneol - sprzyjające imieniu magiczny kamień

Strzelec - sprzyjające imieniu znak zodiaku

egipski skarabeusz - przyjazny amulet

9 - przyjazna liczba

Imie w innych językach: ang. Stanislas, Stanislaus, fr. Stanislas, niem. Stanislaus, Stenz, Stemel, hiszp. Estanislao, wł. Stanislao

Patron: św. Stanisław ze Szczepanowa (8 V), św. Stanisław Kostka -patron młodzieży (18 IX), bł. Stanisław Kaźmierczyk (3 V)

Znane postaci spoza portalu: Stanisław Kierbedź -konstruktor pierwszego stałego mostu żelaznego na Wiśle w Warszawie, Stanisław Sosabowski - wojskowy, Stanisław Żółkiewski - hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny, Stanisław Leszczyński, Stanisław August Poniatowski - królowie Polski, Stanisław Małachowski - marszałek Sejmu Czteroletniego, Stanisław Mikołajczyk - polityk, przywódca ruchu ludowego, Stanisław Stomma -publicysta i polityk, Stanisław Staszic - pisarz, publicysta i geolog, Stanisław Jachowicz - bajkopisarz, Stanisław Młodożeniec, Stanisław Barańczak, Stanisław Grochowiak, Stanisław Baliński - poeci, Stanisław Przybyszewski - pisarz i dramaturg, Stanisław Cat-Mackiewicz - publicysta i pisarz, Stanisław Dygat, Stanisław Lem - pisarze, Stanisław Brzozowski - filozof i pisarz, Stanisław Jerzy Lec - poeta, satyryk i aforysta, Stanisław Tym - satyryk, Stanisław Witkiewicz - malarz i pisarz, Stanisław Ignacy Witkiewicz (znany jako Witkacy) - malarz, dramaturg, powieściopisarz, teoretyk i krytyk sztuki, Stanisław Noakowski - malarz, Stanisław Wyspiański - malarz i dramaturg, Stanisław Szwarc-Bronikowskj - podróżnik, publicysta i filmowiec, Stanisław Różewicz, Stanisław Janicki, Stanisław Bareja - reżyserzy, Stanisław Moniuszko - kompozytor. Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Hadyna - kompozytorzy i dyrygent, Stanisław Brejdygant, Stanisław Zaczyk, Stanisław Mikulski - aktorzy, Stanisław Szymański - tancerz, kard. Stanisław Dziwisz - osobisty sekretarz papieża Jana Pawia II

logowanie-rejestracja