AGNIESZKA

Imię to, od wieków jedno z najpopularniejszych w Polsce, pojawiło się wraz z chrześcijaństwem. Pochodzi od greckiego słowa bagne - 'czysta', 'dziewicza', ' nieskalana'. Do Czech, skąd je przejęliśmy, dotarło w łacińskiej formie Agnes.

Agnieszka potrafi podporządkować sobie nie tylko rodzeństwo i kolegów, ale także rodziców, a zwłaszcza dziadków. Bardzo pragnie szybko się usamodzielnić. Choć wczesna dorosłość czasem ją zaboli, nie poskarży się. Sama wybrnie z kłopotów, a potem stanie się podporą dla bliskich. Szczególne więzi łączą ją z matką, która w takim związku dużo zyskuje - kontakt z Agnieszką wręcz odmładza. Promieniuje ona bowiem energią i życzliwością, podnosi na duchu, zaraża swoim optymizmem.

Jeśli ktoś wyprowadzi ją z równowagi, potrafi jednak porządnie „dać popalić" winowajcy. Trudno ją wtedy przebłagać. Nie należy też sobie wyobrażać, że łatwo puści urazę w niepamięć.

Stale otaczają ją ludzie, dlatego nie ma co liczyć na jej wspaniałe wyniki w szkole, miłość raz na zawsze, bycie wzorową gospodynią. Kobieta ta potrafi w każdej sytuacji błyskawicznie przejść od sukcesu do porażki i na odwrót. Może jest to męczące, ale jakie ciekawe!

Agnieszka to osoba wrażliwa, spokojna, z dużym poczuciem obowiązku. Obdarzona jest wielkimi ideałami. Ma charakter stały, nie umiejący narzucić drugim swej woli. Agnieszkę cechuje odwaga, niezależność myślowa i w działaniu. Jest zawsze dobrą nauczycielką i wzorowa matką.

Opis w/g Tarota: Agnieszka nie lubi zmian, chociaż sprawia wrażenie osoby dosyć ruchliwej. Jako mała dziewczynka jest zdolna i grzeczna - to oczko w głowie rodziców. Gdy dorośnie, potrafi, być uparta. Sobie tylko znanymi metodami osiąga to, czego teoretycznie nie da się zdobyć. Wcześnie myśli o założeniu rodziny. Staje się jej najlepszą opiekunką i strażniczką.

Droga życiwa w/g Tarota: Agnieszka powinna wybrać zawód, w którym ruchliwość i żywotność staną się atutami. Będzie dobrą przedszkolanką, dziennikarką, aktorką, modelką.

Arcykapłanka Śmierć - przewodnie karty Tarota

Merkury - sprzyjające imieniu ciało niebieskie

zielony - przyjazny dla imienia kolor

bursztyn - sprzyjające imieniu magiczny kamień

Waga - sprzyjające imieniu znak zodiaku

celtycki Młot Thora - przyjazny amulet

1 - przyjazna liczba

Imie w innych językach: ang., łac., niem. Agnes, fr. Agnes, hiszp. Ines

Patron: św. Agnieszka - męczennica, opiekunka owieczek z których runa przędzie się wełnę na kardynalskie paliusze (21 I), św. Agnieszka z Montepulciano (20 IV), św. Agnieszka z Pragi (6 III)

Znane postaci spoza portalu: Agnieszka Osiecka -poetka, Agnieszka Holland - reżyser, Agnieszka Duczmal - dyrygentka, Agnieszka Kotulanka - aktorki, Agnieszka Maciąg - modelka, w literaturze: Jagienka z Krzyżaków H. Sienkiewicza

logowanie-rejestracja